Rozwój e-commerce oraz branży transportowej spowodował, że coraz więcej osób korzysta z różnego rodzaju form nadawania przesyłek. Za pomocą firmy transportowej paczki pokonują często setki, a nawet tysiące kilometrów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ich zawartości. W szczególności należy zadbać o delikatne przedmioty, które są wyjątkowo narażone na ryzyko powstania uszkodzeń w transporcie.
Jak pakować delikatne przedmioty?
W pierwszej kolejności należy określić, z jakimi przedmiotami mamy do czynienia. Za delikatne przedmioty uznajemy bowiem wyroby szklane i porcelanowe, smartfony oraz inne urządzenia elektroniczne, różnego rodzaju dekoracje, obrazy i nie tylko. Jeśli są to przedmioty wykonane z materiałów podatnych na uszkodzenia, koniecznie trzeba zadbać o ich solidne zabezpieczenie.
Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek:
- Idealne dopasowanie opakowania – bardzo ważne jest, by wybrać opakowanie, które nie będzie ani za duże ani za małe. W przypadku delikatnych produktów nie polecamy korzystania wyłącznie z kopert bąbelkowych. Nawet małe przedmioty warto zapakować w kartonik - dzięki temu znacznie zwiększymy stopień ochrony. Dodatkowo warto solidnie owinąć karton folią stretch.
- Maksymalne wypełnienie przestrzeni wewnątrz opakowania – w paczce nie może być tzw. luzu. Należy wypełnić każdą lukę (w tym celu sprawdzą się specjalne wypełniacze piankowe), by przedmiot nie miał możliwości przesuwania się. W przeciwnym przypadku może dojść do uszkodzenia zawartości nawet podczas zwykłego przenoszenia paczek czy też ich magazynowania. Równie ważne jest zabezpieczenie przedmiotu z każdej strony – nie tylko z boku, ale też od góry i od dołu, by zawartość nie uległa uszkodzeniu na przykład w wyniku przygniecenia inną paczką (w trakcie magazynowania i transportu często paczki ustawiane są na innych przesyłkach, co zwiększa ryzyko przygniecenia i powstania szkód).
- Odpowiednie oznakowanie paczki – warto zainwestować w profesjonalne etykiety ostrzegawcze (np. “Uwaga szkło”). Zwrócą one uwagę na konieczność specjalnego traktowania przesyłki i zachowania szczególnej ostrożności. Takie oznakowanie zwiększy również szansę na pozytywne rozpatrzenie ewentualnej reklamacji dotyczącej uszkodzenia towaru w transporcie.